Koncertom speváckeho zboru UP MANILA CHORALE v Kostole milosrdenstva na košickom sídlisku KVP začne vo štvrtok 26. júna už siedmy ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník, ktorý organizuje Sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Festival až do nedele 5. júla prinesie dve desiatky koncertov viac ako dvoch stoviek hudobníkov zo Slovenska, Filipín, Ukrajiny, Maďarska, Poľska a Ruska. Koncerty sa uskutočnia na rôznych miestach nielen v Košiciach, ale tradične aj vo Vysokých Tatrách a ďalších mestách východného Slovenska. Po jednom koncerte uvidia aj ukrajinský Užhorod, maďarský Miskolc a poľský Krakov.
PROGRAM FESTIVALU

Práve filipínski vysokoškoláci budú najväčším ťahákom festivalu. „Zbor UP Manila Chorale je oficiálnym speváckym telesom univerzity vo filipínskej Manile a v rebríčku Musica Mundi World Ranking List – Top 50 najlepších detských a mládežníckych zborov mu za rok 2012 patrila 36. priečka a v rebríčku Musica Mundi Interkultur World Ranking List - Top 1000 Choirs 109. Priečka," približuje hosťa z druhej strany zemegule risfiteľ festivalu Igor Dohovič. Filipínski speváci nebudú v Košiciach prvý raz, Košičania ich mali možnosť vidieť aj pred dvoma rokmi. „Poznáme sa od roku 2012, keď sme spolu na otváracom ceremoniáli veľkého festivalu v Škótsku spievali hymny 22 zúčastnených krajín. Sú to naši priatelia, ktorí pred rokom pomohli orchestru Musica Iuvenalis osláviť 50. narodeniny fantastickým koncertným pobytom na Filipínach," dodáva Dohovič.

 

Festival bude mať v tomto roku až tri vrcholy. Prvým bude v pondelok 29. júna otvárací koncert v košickom Kostole Premonštrátov na ktorom sa predstavia už spomínaní filipínski vysokoškoláci spolu s mládežníckym speváckym zborom Septemthillis z Lipian a hostiteľským sláčikovým orchestrom Musica Iuvenalis. Vo štvrtok 2. júla odznie veľký galakoncert troch speváckych zborov v Kostole sv. Gorazda na košickom sídlisku Terasa. Predstaví sa UP Manila chorale a ďalšie dva špičkové zahraničné spevácke zbory – Chlapčenský zbor Mukačevskej zborovej školy z Ukrajiny a spevácky zbor Harmonia Sliezskej univerzity v Cieszyne v Poľsku. Festival vyvrcholí záverečným koncertom v nedeľu 5. júla opäť v Kostole premonštrátov v Košiciach. V podaní veľkého Medzinárodného orchestra a zboru „Šengenský poludník" a sólistov odznejú „Duchovné zastavenia STABAT MATER"

„Osobitú atmosféru bude mať 1. úla určite aj sviečkový koncert na nádvorí Barkóczyho paláca, sídla Verejnej knižnice J. Bocatia na Hlavnej ulici v Košiciach, ale určite aj koncerty v kostoloch v Jasove a vo Vyšnom a Nižnom Klatove. Novinkou je v tomto roku workshop a seminár s dirigentmi a spevákmi v priestoroch Kasární/Kulturparku," dopĺňa Dohovič ďalšie zaujímavosti z programu riaditeľ festivalu. Podrobnejšie informácie o programe a hosťoch si záujemcovia môžu nájsť na webstránke festivalu sengenskypoludnik.eu