Na prelome júna a júla sa Košice opäť stanú centrom Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník, ktorého organizátorom je sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Festival opäť prinesie výnimočné koncerty viac takmer 200 mladých hudobníkov zo Slovenska, Filipín, Ukrajiny, Maďarska, Poľska a Ruska. Hoci je otvárací koncert festivalu naplánovaný na pondelok 29. júna 2015, prvé koncerty odznejú na rôznych miestach východného Slovenska, ale aj v Miskolci v rámciStavmart – Invest Slovakian Tour miešaného zboru UP MANILA CHORALE z Filipínuž od štvrtka 25. júna.
FESTIVALOVÝ PROGRAM

„Sú to naši priatelia zo vzdialených a exotických končín, ktorí nás pred rokom veľmi srdečne privítali u seba a sprostredkovali nám v roku našich 50. narodenín fantastický koncertný pobyt na druhom konci sveta. Na Slovensku a v Košiciach ich privítame už po druhýkrát a som rád, že sa v tomto roku stanú súčasčou festivalu Šengenský poludník," hovorí umelecký vedúci a dirigent orchestra Musica Iuvenalis a zároveň riaditeľ festivalu Igor Dohovič. 

Hoci to nebolo jednoduché podarilo sa opäť pripraviť bohatý program festivalových koncertov. Tie opäť okrem rôznych miest v Košiciach zavítajú ako tradične do Vysokých Tatier či do Jasova. Novými slovenskými miestami na festivalovej mape sa stanú mestečko Lipany a obce Nižný a Vyšný Klatov. Festivalový poludník ale pretne aj Miskolc v Maďarsku, Užhorod na Ukrajine a prvýkrát v histórii aj poľský Krakov.

V Košiciach sa koncerty uskutočnia na viacerých miestach. Okrem tradičného Kostola Premonštrátov, ktorý privíta otvárací a záverečný koncert festivalu, bude nádvorie Hudobného oddelenia verejnej knižnice J. Bocatia hostiť obľúbený sviečkový koncert, hudba mladých bude znieť aj v kostoloch na Terase či Sídlisku KVP. „Novinkou je workshop pre dirigentov a verejnosť v pavilóne Bravo Kasární/Kulturparku," dopĺňa I. Dohovič.

Festival oficiálne začne 29. júna otváracím koncertom v Kostole Premonštrátov na Hlavnej ulici, na ktorom sa predstavia už spomínaní filipínski vysokoškoláci spolu s mládežníckym speváckym zborom SEPTEMTHILLIS z Lipian a hostiteľským sláčikovým orchestrom Musica Iuvenalis. Okrem týchto telies sa na dvoch desiatkach koncertov Tanečný dychový orchester Klasik Band z Košíc, Zbor Sliezskej univerzity HARMONIA z Cieszyna v Poľsku, Chlapčenský zbor Mukačevskej zborovej školy z Mukačeva na Ukrajine, SLIDEBONES QUARTET z Maďarska a Flautové duo z Ruska.

Od svojich začiatkov je festival miestom stretnutia mladých ľudí so spoločnou láskou k hudbe. Aj v tomto roku účastníci festivalu budú počas spoločných skúšok pripravovať program záverečného koncertu. Po minuloročnom uvedení Rossiniho Petite messe solennelle zaznejú 5. júla na záverečnom koncerte v Kostole Premonštrátov v Košiciach „Duchovné zastavenia STABAT MATER" v podaní Medzinárodného zboru a sólistov „Šengenský poludník". Viac informácií o festivale nájdete na stránke http://www.sengenskypoludnik.eu.