Aj napriek koronakríze a stále zložitej situácii sa môžu priaznivci dobrej hudby v podaní mladých muzikantov tešiť na 12. ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov, ktorý organizuje Sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Už dnes je isté, že festival bude v tomto roku veľmi skromný,čo do počtu festivalových koncertov aj hostí. Rovnako aj to, že Šengenský poludník v tomto roku symbolicky ohraničí leto v Košiciach.

„Sme radi, že napriek tomu, čo sa vo svete v posledných mesiacoch deje, zachováme tradíciu nášho festivalu, hoci v porovnaní s predchádzajúcimi bude oveľa oveľa skromnejší. Nielen, čo do počtu koncertov, ale aj čo sa týka hostí. Hoci by k nám veľmi radi pricestovali naši priateli z Poľska alebo Ukrajiny, nie je to také jednoduché a na začiatku festivalu sa o program postará predovšetkým Musica Iuvenalis spolu so Zborom sv. Cecílie pri Chráme svätej Alžbety a už tradičným účastníkom festivalu Klasik bandom. Záverečný galakoncert, na ktorom tradične v Kostole Premonštrátov uvedieme nádhernú Omšu G-dur Franza Schuberta, je naplánovaný na koniec augusta. Veríme, že dovtedy sa situácia zlepší natoľko, že naozaj budeme môcť vytvoriť tradičný a naozaj Medzinárodný orchester a zbor „Šengenský poludník“,“ hovorí riaditeľ festivalu a umelecký vedúci Musicy Iuvenalis Igor Dohovič.

Prvým festivalovým koncertom bude v piatok 3. júla o 20:45 hod. populárny „SVIEČKOVÝ KONCERT“ na nádvorí Barkóczyho paláca, sídla Verejnej knižnice J. Bocatia na Hlavnej ulici v Košiciach. Pri svetle sviečok určite skvelú atmosféru vytvorí Musica Iuvenalis. „Verím, že neopakovateľné čaro týchto koncertov, ktoré sme zažívali v predchádzajúcich rokoch, bude pre všetkých divákov výdatnou vzpruhou. Určite sa budeme snažiť vliať im do žíl čo najviac pozitívnej energie a dobrej nálady, ktorú v týchto chvíľach všetci tak veľmi potrebujeme,“ myslí si Dohovič.

Aj napriek skromnosti festivalu opäť pribudne do dvanásť rokov sa rozrastajúceho zoznamu festivalových miest ďalšie meno. V nedeľu 5. júla sa o 16:00 hudbou mladých rozozvučí Obecný amfiteáter v Kazimíri. Opäť sa o to postará Musica Iuvenalis.

Skromný dvanásty Šengenský poludník, ale aj leto uzavrie Záverečný galakoncert, ktorý bude v nedeľu 30. augusta v domovskej „koncertnej sieni“ festivalu, Kostole premonštrátov. Pod taktovkou Izabelly Zieleckej – Panek z Poľska zaznie Omša G-dur Franza Schuberta v podaní medzinárodného orchestra a zboru „Šengenský poludník“.

Musica Iuvenalis už hudbu v podaní mladých nadšencov Košičanom prinášala od začiatku mája na mimoriadnych koncertoch. Hneď po prvom uvoľnení obmedzení spustil orchester sériu Koncertov pod oknami, ten prvý bol už 8. mája na nádvorí Kišdyho ulice v mestskej časti Košice – Sever. V spolupráci s touto mestskou časťou hrali „Iuvenalisti“ už aj pod oknami Polikliniky Sever, v spolupráci s mestskou časťou Košice – Juh potešili obyvateľov Krakovskej a Lomonosovovej ulice av spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto sa pred niekoľkými dňami postarali o výbornú atmosféru priamo v srdci trhu na Dominikánskom námestí. Ďalší z mimoriadnych koncertov bude už túto nedeľu 28. júna v Mestskom parku. Koncert v parku sa uskutoční v spolupráci s mestom Košice a okrem Musicy Iuvenalis sa od 17:00 hod. môžete tešiť aj na Zbor sv. Cecílie a Klasik Band.